Produkty Menu

6 netradičních způsobů jak uspat dítě „nespavce“

Máte doma „spáče“ nebo „nespavce“? Pokud čtete tento článek, tak to bude asi „nespavec“. Jsou prostě děti, které spí rády a dobře už od mala. A pak jsou tzv. „nespavé“ děti.

 

Jak jde uspávání Vám? Máte pocit, že to trvá věčnost? Nepomáhá zpívání, hlazení, kojení, nošení na rukou ani předstírání, že už spíte? Nebo Vás to už nebaví a unavuje?

Určitě nejste jediná maminka, která se takto cítí. Odhaduje se, že více než 40 % dětí do 3 let usíná velmi těžko, spí přes den málo nebo se v noci často budí. Na „nespavce“ neexistuje žádný univerzální uspávací trik. Každé dítě je jedinečné a každá rodina je jiná. Proto pro každé dítě platí i jiný způsob uspávání.

Existují však určité obecné uspávací principy, které platí pro všechny „nespavce“ a které mohou uspávání velmi usnadnit. Ty si popíšeme později v článku spolu se dvěma tipy pro rodiče, kterým se děti během noci často budí.

Pokud chcete vyzkoušet při uspávání svého „nespavce“ něco nového, nabízíme Vám 6 způsobů uspávání, které Vás možná nenapadly.

 

 

  1. DĚTSKÉ HOUPAČKY

Děti milují houpání.

Kolébavé pohyby jim totiž připomínají pocit bezpečí, který zažívaly už v maminčině bříšku. Mnozí rodiče nevědí, že houpání ovlivňuje i správný vývin nervového systému a pohybového aparátu dítěte. Proto je závěsná houpačka pro miminka takovou jednoduchou a rychlou metodou uspávání. Pokud dítě hned neuspí, určitě ho uklidní. Její výhodou je, že je praktičtější než kolébka a dá se využít i k zabavení dítěte až do 3 let. Můžete ji mít v pokoji nebo si ji přenést ven do zahrady, na terasu apod.

  1. NOŠENÍ V ŠÁTKU NEBO NOSÍTKU

Na tento způsob uspávání nedá dopustit mnoho maminek. Miminko se na maminčině hrudi cítí velmi bezpečně a bez problémů usne. Maminka tak má volné ruce pro práci. A pokud dítě hned neusne, může s ním maminka ještě pár minut poskakovat na míči. Není to tak namáhavé, jako kdyby měla dítě na rukou. 

  1. VOZENÍ V KOČÁRKU PO BYTĚ

To je vhodné pro děti, které mají rády kočárky a které v nich bez problémů usnou venku na procházce. Proč to pak nevyzkoušet i v obýváku a následně přeparkovat kočárek do ložnice? Vození v autě nedoporučujeme. Stojí hodně času i peněz. 

  1. SPOLEČNÉ SPANÍ

Matky po celém světě dnes běžně spí se svými miminky v posteli. Opět chceme zdůraznit, že miminkům se líbí pocit bezpečí, a ten jim dává i rodičovská postel. Pokud matka kojí, je to pro ni dokonce mnohem pohodlnější. Nemusí v noci vstávat a někam chodit. Většina miminek bez problémů usne při kojení. Problém nastává ve chvíli, kdy chceme miminko od tohoto způsobu odnaučit. Proto je dobré, pokud dokáží usnout i bez kojení.

Při společném spaní se miminko ukládá vedle mámy, ne mezi mámu a tátu. Manželská postel by měla být dostatečně velká, případně je dobré ji rozšířit o postýlku otevřenou z jedné strany.

  1. DOHODA

Zkrátka se domluvte. Upřímně si s dítětem promluvte. Řekněte mu, že víte, že nechce jít spinkat, ale že Vás to už nebaví a že začínáte být nervózní. Řekněte mu, že byste večer potřebovala trochu času pro sebe a že byste spolu mohli vymyslet, jak to vyřešit.

Dítě totiž cítí nervozitu maminky a když se mu maminka takto svěří, sama se uklidní a tím se uklidní i dítě a najdou společné řešení.

Nefunguje to však vždy. Například pokud dítě není unavené nebo u velmi malých dětí.

  1. NAUČIT DÍTĚ USÍNAT SAMOTNÉ – METODA KONTROLOVANÉHO PLÁČE

Jde o tzv. Feberovu metodu, jejímž cílem je, aby se dítě naučilo usnout samo a celou noc prospalo. Někteří rodiče s ní začínají, když mají jejich miminka okolo 8–10 týdnů, jiní až když jejich děti mají 2–3 roky.

Pan Feber tvrdí, že dítě je potřeba uložit do postýlky a vysvětlit mu, že rodič bude nablízku, kdyby něco potřebovalo, ale že usínat bude samo. Pokud dítě pláče, což je téměř jisté, rodič k němu chodí v určitých intervalech, které postupně prodlužuje, dokud dítě neusne. Vždy jej pouze pohladí, případně uloží zpět do postýlky a odejde. Podobně radí uspávat děti i v knize Každé dítě se umí naučit spát.

V praxi to znamená, že minimálně první noc dítě propláče, často i několik hodin. Každou další noc by se to však mělo zlepšovat. Nicméně některé temperamentnější děti vydrží plakat i více jak týden.

Pan Feber uznává, že jeho přístup nebude fungovat u všech dětí, ale mnohé maminky si ho chválí. Ačkoliv Feberova metoda není bez rizika, určitě je to lepší řešení, než když rodič v důsledku únavy z nevyspání na dítě vkuse vříská.

Psycholožka Laura Markham upozorňuje, že při této metodě hrozí riziko trvalých změn v mozku dítěte, pokud se nechá vystresované dlouho plakat. Kvůli tomuto riziku nedoporučujeme ani metodu NECHAT VYPLAKAT ZA ZAVŘENÝMI DVEŘMI. Starostlivá matka se při pláči dítěte snaží přijít na to, co dítě potřebuje a chce ho utišit. Díky takovému přístupu vidí dítě svět kolem sebe jako pohostinné místo, kde je vítané a v dospělosti je z něj zdravě sebevědomý člověk. Pokud však tak malé dítě zažije ignoraci ze strany matky, je velmi pravděpodobné, že v budoucnu nebude věřit samo sobě ani tomu, že druhým stojí za pozornost. Děti, které dlouhodobě pláčou, postupně rezignují a plakat přestanou. Ne však proto, že pominul důvod, kvůli kterému plakaly, ale proto, že už nevěří, že o ně někdo projeví zájem. A to může být velmi devastující.

 

DVA VŠEOBECNÉ PRINCIPY, KTERÉ PLATÍ PŘI USPÁVÁNÍ VŠECH „NESPAVCŮ“

  1. ZJISTIT PŘÍČINU BUZENÍ SE A PLÁČE DÍTĚTE

První přibližně čtyři hodiny nočního spánku jsou miminka ve fázi hlubokého spánku. Pak se už střídá hluboký spánek s lehkým (tzv. REM spánkem) a nad ránem je to už skoro jen lehký spánek. Proto se nad ránem tak hodně dětí často budí a mnohé už po páté hodině ani neusnou.

Co se týče pláče, ten má vždy svou příčinu. Nemoc, bolest, zoubky, ucpaný nos, zima, teplo, hlad, strach, separační úzkost, truc... Proto je dobré vždy zjistit příčinu pláče. Mnoho z vyjmenovaných příčin totiž dítěti usnout nedovolí. 

  1. ZAVÉST STEJNÝ ČAS SPÁNKU A SPÁNKOVÉ RITUÁLY

Každé dítě by mělo mít režim, který odpovídá jeho věku. Uspávání lze usnadnit, pokud chodí dítě spát v přibližně stejnou dobu. Nemělo by být málo unavené ani příliš unavené. Velmi pomáhá, pokud má před spaním stále tentýž spánkový rituál, ať už je to lázeň nebo čtení apod. Důležitá je i délka a kvalita denního spánku, ten by měl být také přiměřený jeho věku.

 

A ještě BONUS – DVA TIPY JAK NA TO U DĚTÍ, KTERÉ SE V NOCI ČASTO BUDÍ

  1. VZBUDIT DÍTĚ NA PÁR MINUT V ČASE, KDY JDE RODIČ SPÁT

Odborníci tvrdí, že malé děti se v noci budí kromě jiných věcí hlavně kvůli tomu, že jejich nervová soustava ještě není plně vyvinuta. A proto, pokud tento proces kolem půlnoci přerušíme, dítě už se do rána neprobudí. Z vlastní zkušenosti můžeme říci, že to nefunguje 100%.

  1. RYTMICKÝ BÍLÝ ŠUM

Mnoho rodičů si myslí, že aby mohlo dítě v klidu spát, musí být ticho. To však neplatí pro miminka. U nich je to právě naopak, protože miminka byla již v děloze zvyklá poslouchat velmi hlasité zvuky. Neustále je obklopoval hluk, který vydává hučení krve v cévním systému, pravidelný tlukot srdce atd. Proto se doporučuje k utišení miminek a velmi malých dětí vyzkoušet hluboké vytrvalé zvuky, tzv. bílý šum (zvuk vysavače, fénu, nastartovaného auta...). Ukázky těchto zvuků je možné najít i na internetu. Výborně však působí i zvuky přírody (déšť, šumění vln, vodopád, vítr...), relaxační hudba, ukolébavky nebo hlasité syčení (vytrvalé „ssssss“ hlasitostí na úrovni pláče dítěte). Některá miminka dokáží při bílém šumu prospat i celou noc. Důležité je, aby byl bílý šum tichý, ale rytmický.

 

Každý způsob uspávání závisí hodně na rodičovské filozofii a na temperamentu a věku dítěte. Často je to zkouška trpělivosti a obírá rodiče o čas. Vězte ale, že to nepotrvá věčně a zanedlouho Vám bude líto, že Vás Vaše dítě vlastně už téměř ani nepotřebuje ...

Dobře vyspané dětičky jsou šťastné dětičky a dobře vyspaní rodiče jsou šťastní rodiče. A šťastní rodiče jsou určitě lepší rodiče.

Přejeme všem rodičům „nespavců“ krásné bezproblémové uspávání a klidné večery bez stresu.

 

Zveřejněno dne 15. března, 2017 – http://www.batolata.sk/

blog comments powered by Disqus